Pécs (latinul: Sopianae), az ország ötödik legnagyobb települése Budapest, Debrecen, Szeged és Miskolc után. A Zsolnay kulturális negyedben, az egykori porcelángyár területén kezdtünk, kiállítások, nyitott műhely (ahol a kerámia festő beszélgetett is velünk), a Zsolnay étteremben konfitált kacsa céklapürével, áfonyával. Az üzemnek (manufaktúrának), a márkanévnek szír-svájci többségi (82%-os) tulajdonosa, a korábban a Műegyetemen tanult Bachar Najari.
A szállásunk a több mint 120 éves szecessziós épületben, a Grand Hotel Palatinusban volt (két éjszaka, félpanzió), a belvárosban, a Király utcában (Király József pécsi püspökről elnevezett). Az 1900-as évek elején Hamerli Imre kesztyűgyártó építtette (a családhoz köthető a világhírű Pécsi Kesztyű, nevük éppen úgy összeforrt Pécs történelmével, mint a Zsolnayaké). Itt, a hangversenyezett 1923. október 30-án Bartók Béla – nekünk külön kinyitották a kb. 300 fős most már Bartókról elnevezett termet. A főutcára néző lakosztályaiban pedig olyan neves vendégek laktak már, mint José Carreras, Plácido Domingo, Jiri Menzel vagy a Habsburg dinasztia több tagja.
A Széchényi téren megnyitott az adventi vásár, a Dzsámi és a Városháza látványos és ízléses fényfestést kapott, és egy forraltboros illatfelhőt. Este a Playback Színház előadásán voltunk. A Playback visszajátszás jelent, s a különféle függőségben szenvedő nézők történeteit jelenítik meg a színpadon, s a rögtönzés, az improvizáció eszközével segítenek a lelkileg meggyötört egyéneknek kivetíteni élethelyzetüket, történetüket. Különleges volt és megdöbbentő, egy addiktológiai utókezelésen zajló drámacsoportba csöppentünk, amit eddig csak amerikai filmekben láttunk.
Másnap a római kori eredettel büszkélkedő pécsi székesegyháznál kezdtünk (II. János Pál pápa a pécsi látogatásakor Basilica Minor rangra emelte az épületet.). A 12. századi, nagy alapterületű, keresztboltozatos, öthajós altemplomban régészeti ásatások során megtalálták, majd újra temették Janus Pannonius pécsi püspök és humanista földi maradványait. Monumentális és gyönyörű.
A Mekka felé tájolt dzsámi, majd a Csontváry múzeum volt a program (a Magányos cédrus tényleg magányos). A Nádor szálló alatt lévő Mecsek cukrászda most kimaradt, de a 10 évig Pécsett alkotó, dolgozó Weöres Sándor vitatott minőségű szobrával kvaterkáztunk kicsit. Biccentettünk Ady helyi emlékének is, és persze ellenőriztem, hogy az ottani Libriben kapható-e a Gyöngyhalászok című kötetünk, és igen. Antikváriumban vettem egy dedikált Turczi kötetet, Szécsi Margitot, Simon Istvánt és egy Hessét. Este a Pécsi Nemzeti Színház Utánképzés ittas vezetőknek című darabjának bemutatójára mentünk, ahol a szerző Háy János is jelen volt.
Vasárnap bolhapiac, majd a 197 méter magas pécsi tévétorony a Mecsekben (ami az 535 méter magas Misina csúcsán áll). Hazafelé az autóban két Heti Válasz podcast (Covid, 2006. október), ebéd a Kiskohászban Dunaújvárosban, este kandalló tűz és Fradi meccs.
***
Jóna Dávid tanítói, közművelődési diplomájának megszerzése után, Péterffy András rendező osztályában végzett az ELTE Videokommunikáció szakán, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karának Mozgóképtanári kurzusát, továbbképzését végezte. A Zsámbéki Főiskolán, a vizuális műveltségi területen mozgóképkultúrát, médiaismeretet, fotókultúrát, majd digitális fényképezést és animációt oktatott, az informatikai műveltségi területen pedig webkommunikációt. Tizennégy éven keresztül vezette a főiskola filmklubját, tagja volt a Filmklub szövetségnek. 17 évig volt a Zsámbéki stúdió vezetője (1987-2004), a Főiskolai újságot szerkesztette, az intézményi, valamint Zsámbék honlapjának volt főszerkesztője. A Bicskei városi tv főszerkesztője (2008-2009), adásrendezője volt.
Az Országos Mozgókép-oktatási Egyesület alapításában aktívan részt vett, a Pest megyei Regionális Médiaoktatási Központ egyik vezetőjeként a NAT Mozgóképkultúra, Médiaismeret tantárgy blokkjának közoktatási integrációját irányította, az OKI felkérésére országos tantervet lektorált. Tanári segédkönyvet írt. Operatőrként és vágóként is dolgozott. Éveken keresztül eredményesen vett részt a független videofilm fesztiválokon (25. Budapesti Független Film és Videoszemle első díj (1994), országos különdíjak, Mediawave döntő, Fény-Árnyék külön díj).
Zsámbékon a főiskolai oktatás megszűnt, ezért váltania kellett: a Raiffeisen Bank, Belső Ellenőrzési Főosztály vezető munkatársa volt, auditor (2004-2011). Itt sem szakadt el az irodalomtól, művészettől, a Raiffeisen Bank intranetes híradójának kulturális rovatát szerkesztette.
Szerkesztő munkatársa volt az Erdélyben megjelent Történelmi Magazinnak (2005-2012), főszerkesztője volt a 20 ezer példányban megjelenő Színes Riport magazinnak (2006), állandó szerzője a Szózat című lapnak (2012-). A Perbáli Hírmondó (1998-2004), majd a Mányi Hírmondó (2011-2014) önkormányzati lapok főszerkesztője.
Az Art’húr Alapítvány elnöke, főszerkesztője. Az általa indított civil kezdeményezés, volt, hogy 10 ezer példányban megjelenő lapot működtetett, kiállításokat, színházi darabokat hozott létre, a Budapesti Kongresszusi Központban háromszor egész napos rendezvényt szervezett. Munkájában Langstadler Csaba (Szentjánosi) alkotói barátsága (Gazduram vers-levélváltás), Faludy György és Utassy József támogató biztatása tekinthető jelentősnek. Biegelbauer Pál természetgyógyász a „legfontosabb tanítványának” nevezte. Az Író Kilencek csoportnak volt tagja és díjazottja, háromszor megjelent a Tolna megyei Kézjegy antológiában.
Családja
Szülei: Jóna István és Csepregi Zsuzsanna. Apai ágon debreceni cívis család, távoli rokona Vásáry Tamás karmester, Vásáry István (1887-1955) kisgazdapárti politikus, pénzügyminiszter. Anyai ágon hódmezővásárhelyiek, anyai nagyapja malomtulajdonos volt. Két gyermeke született: Jóna Borka Sára (1996) és Jóna Dániel (2001). A Zsámbékhoz közeli Mányon élnek feleségével Dr. Mosolygó Sárával.
Művei
Elmélkedések a médiapedagógiáról (1997) Kiadó: Art’húr ISBN 963-04-8561-3
Elmélkedések a webkommunikációról (2001) Kiadó: Bicskei Egységes Művelődési Központ és Könyvtár
Karinthy Frigyes filmes írásait, A gép hazudik címmel szerkesztő-kiadóként gondozta (1996) Kiadó: Art’húr ISBN 978-963-04-8521-0
Mányi bedekker – útikalauz, helytörténet – webes kiadás (2012)
Kísérletezik az életösztön – versfüzet, Kiadó: Zsámbéki Tanítóképző Főiskola (1992) ISBN 963-73-06-161
Léleksztriptíz – versfüzet, Kiadó: Art’húr (1994)
Kattintott egérkorszak – versfüzet, Kiadó: Art’húr (1995)
Vadhajtás – Jóna Dávid versválogatás – Kanada, a vancouveri Brit Columbia Egyetem gondozásában jelent meg. (1994)
Védőháló – gyűjteményes verskötet (2007) ISBN 978-963-06-1934-9
Az Élet szövete – próza (2015) Kiadó: Art’húr ISBN 978-963-12-4498-4
Jóféle csönd – vers (2018) Kiadó: Hungarovox ISBN 978-615-5743-39-9
Költőpénz – vers (2019) Kiadó: Parnasszus (Turczi István) ISBN 978-963-9781-73-3
Gyöngyhalászok – Baranyi Ferenccel közös kötet, vers (2021) Kiadó: Kossuth 978-963-544-368-0
Dééévid, aranyapám – vers (2022) Kiadó: Hungarovox (Kaiser László) ISBN 978-963-534-116-0
(forrás: wikipedia.hu)
Legfrissebb hozzászólások