Lugosi Béla (eredetileg Blaskó Béla Ferenc Dezső; Lugos, 1882. október 20. – Los Angeles, Kalifornia, USA, 1956. augusztus 16.) színművész. Drakula, a vámpír alakjának megformálása révén vált világhírűvé és a klasszikus horrorfilmek sztárjává. Művészetének elismerése, hogy egyike azon magyaroknak, akik csillagot kaptak a Hollywoodi hírességek sétányán.
Lugosi Béla 1882. október 20-án látta meg a napvilágot Lugoson, Blaskó István és Paula de Vojnich negyedik gyermekeként. Tizenkét éves korában végleg abbahagyta iskolai tanulmányait, elköltözött otthonról és alkalmi munkákat vállalt. Eleinte Temesvárott játszott, majd 1910-ben a Szegedi Nemzeti Színházhoz szerződött. 1911-től a Magyar Színházban, a Királyi Színházban, a Palota Színházban lépett fel, majd 1912-ben a Nemzeti Színház tagja lett. Számos darabban játszott, még Jézus Krisztus szerepére is felkérték a „Mária Magdolna” című színpadi műben. 1917. június 25-én, Budapesten feleségül vette Szmik Ilonát, egy budapesti jogász lányát. A Star-filmeknél – Olt Arisztid néven – több filmben játszott. Az első világháborúban hadnagyként szolgált az osztrák-magyar hadseregben. Az orosz fronton vívott harcok során megsebesült, hazatérése után a harctéren mutatott bátorságáért kitüntették. 1919-ben a Tanácsköztársaság idején aktív szerepet vállalt a színész-szakszervezetben. Nyílt politikai állásfoglalása miatt emigrációba kényszerült. Felesége csak Bécsig követte, onnan hazajött, mert nem akarta elhagyni idős szüleit. A válást már Lugosi távollétében mondták ki.
Lugosi Béla előbb Bécsben és Berlinben a filmvásznon kamatoztatta színészi adottságait. Gépészként egy szállítóhajóra szegődött, és így szökött tovább az Egyesült Államokba. 1920. december 4-én érkezett New Orleansba, de úti célja New York volt. 1931-ben megkapta az amerikai állampolgárságot. Az Egyesült Államokban ezután létrehozta a Magyar Nemzetiségi Színházat, ahol magához hasonlóan hazájukból száműzött magyar színészekkel vette körül magát.
Első angol nyelvű szereplése a „The Red Poppy” című darabban volt. 1927-ben felkérték a „Drakula” című Broadway darab címszerepére. A produkció rendkívül sikeres volt több mint 500 előadást ért meg és még két évig turnéztak vele. Ennek köszönhetően kérte fel az Universal filmstúdió Lugosi Bélát az 1931-es „Drakula” című film főszerepére. Ez a film hozta meg számára a sikert, ám egyben skatulyául is szolgált számára, mivel később csak horrorfilmekben szerepelt. Többek között olyan sikerekben, mint az első zombifilmként számon tartott A fehér zombiban, vagy a „Frankenstein szellemé”-ben (Ghost of Frankenstein). Az 1948-as „Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein” című film volt az utolsó A-kategóriás darab amiben játszott. Az ötvenes évek során megpróbált kitörni a horrorfilmek világából, és két vígjátékban is szerepelt, ám mindkét film csúfosan megbukott.
A háborús sebesülése okozta fájdalmait orvosai egyre erősebb fájdalomcsillapítókkal igyekeztek enyhíteni, ám pont ezek a szerek vezettek súlyos morfinfüggőségéhez. Élete utolsó három évében a később „minden idők legrosszabb rendezőjének” kikiáltott Edward D. Wood Jr. oldalán még három, azóta kultusszá kövült B-kategóriás alkotásban szerepelt. Ezek a „Glen or Glenda”, a „Bride of the Monster” és a „9-es terv a világűrből”. 1956. augusztus 16-án hunyt el szívinfarktusban. A Kalifornia állambeli Culver Cityben helyezték örök nyugalomra legendássá vált Drakula-jelmezében.
- Csillaga van a Hollywoodi Hírességek sétányán.
- Az 1931-es Frankenstein filmben neki ajánlották a szörny szerepét, de ő visszautasította, így kaphatta meg a mára már szintén legendává vált Boris Karloff.
- Edward D. Wood Jr. és Lugosi Béla kapcsolatát örökíti meg az Ed Wood című életrajzi film, amelyben Lugosi Béla szerepét Martin Landau játszotta, akit kitűnő alakításáért Oscar-díjjal jutalmazott a filmszakma.
- Lugosi volt Los Angeles-i házában ma Johnny Depp és családja éli mindennapjait.
- Rob Zombie első zenekarát Lugosi Béla „White Zombie” című filmje után nevezte el.
- A Bauhaus nevű gótikus rock zenekar, egyfajta tiszteletadásként a „Bela Lugosi’s Dead” című dalukban is megörökítették a híres színészt.
- A budapesti Városligetben lévő Vajdahunyad várának egyik sarkában mellszobra található.
- 2007-ben Florin Iepan, temesvári román rendező dokumentumfilmet forgatott róla „Lugosi, a bukott vámpír” (Bela Lugosi, the Fallen Vampire) címmel.
- Mivel amikor a Drakula szerepét megkapta, még nem beszélt angolul, ezért erős magyar akcentusa volt. Sok Drakula-filmben erre az alakításra való utalásként használják a jellegzetes köpenyt, illetve a magyar akcentust.
A 9-es terv a világűrből című film forgatása közben elhunyt, ezért szerepére a rendező, Edward D. Wood Jr. feleségének a csontkovácsa ugrott be. Mivel a szereplőnek csak a homloka hasonlított Lugosihoz, jeleneteiben mindig köpennyel takarja el az arcát. - A Žagar nevű elektronikus zenét játszó magyar együttes Mr. Lugosi című számával állított emléket Lugosinak.
(Forrás: wikipedia.hu)
https://www.youtube.com/watch?v=pACuAQdlp0E
Legfrissebb hozzászólások